Анулома-вілома пранаяма

Звичайно, потужний заспокійливий ефект практики це хороший плюс. Але регулярне виконання Анулома віломи впливає на свідомість і енергетичну структуру людини набагато глибше. 

Практика Анулома вілома очищає і тонізує нервову систему. Потенціал цієї пранаями безмежний і вдосконалюватися в ній можна нескінченно. Анулома вілома також відома як альтернативне дихання. Ця техніка дуже схожа на Наді Шодхана пранаяму. Різниця тільки в тому, що Анулома вілома виконується із затримкою дихання, а Наді Шодхана без затримки.
У практиках йоги затримку дихання прийнято називати санскритським словом - кумбхака.
Не варто легковажно ставитися до практики цієї фундаментальної пранаями. Анулому вілому потрібно освоювати поступово і не квапливо.

План освоєння виглядає наступним чином:
Спочатку 2 місяці щодня практикуйте Наді Шодхана. Тобто поперемінне дихання без затримок між вдихом і видихом.
Потім практикуйте Анулома вілому з затримкою після вдиху. Нижче ви знайдете докладну інструкцію по ритму дихання.
Далі поступово збільшуйте тривалість одного циклу дихання і кількість циклів за одне безперервне заняття.

Поперемінне дихання ніздрями вирівнює енергію в 2 головних енергетичних каналах тіла: іди і пінгали. Почитайте, будь ласка, докладніше про будову енергетичного тіла людини. Те ж саме відбувається і з балансом правої і лівої півкулі мозку. У звичайному стані у людини одна з півкуль більш активна. Ця активність протягом дня переходить від правої півкулі до лівої і навпаки, вирівнюючись лише на мить між переходами. Представлена ​​тут техніка дихання дозволяє вирівняти баланс між двома протилежностями і енергії, і психіки, і розуму. В результаті досягається незвичайний для середньостатистичної людини стан рівноваги, внутрішнього спокою і тиші. Це потрібно спробувати випробувати на собі.

Підготовка:

 • Сядьте в свою зручну позу в добре провітрюваному приміщенні, вільному від відволікаючих факторів. Тримайте спину і голову прямо. Початківці можуть сидіти на стільці або сидіти зі схрещеними ногами на килимку, тримаючи спину прямо. Дуже слабкі люди можуть виконувати пранаями лежачи на спині.
 • Вдих і видих повинні бути повільними і безшумними. Поступово збільшуйте тривалість вдиху і видиху. Не напружуйтеся, робіть дихальні вправи легко і насолоджуйтеся ними. Практикуйте відповідно до своїх сил, кожен раз коли відчуваєте дискомфорт, припиніть заняття і відпочиньте.
 • Праву ніздрю закривайте великим пальцем правої руки. Ліву ніздрю закривайте безіменним пальцем правої руки. Ліва рука пряма і спокійно лежить на лівому коліні.
 • Спочатку рука буде швидко втомлюватися, можна на час поміняти руки, праву покласти на праве коліно, а пальцями лівої руки закривати ніздрі. Але правильно використовувати праву руку, а ліву тримати випрямленою. Довго тримати ліву руку в зігнутому положенні шкідливо для серця.
 • Початківці можуть відчувати себе дискомфортно сидячи з прямою спиною 15-20 хвилин. Якщо вам незручно, відпочиньте кілька хвилин в шавасані, а потім продовжуйте.

Техніка пранаями Анулома вілома:

 • Зробіть глибокий вдих
 • Закрийте праву ніздрю великим пальцем правої руки
 • Видихніть через ліву ніздрю
 • Із закритою правою ніздрею, зробіть повільний безшумний вдих через ліву ніздрю, максимально заповнивши легені
 • Закрийте обидві ніздрі. Затримайте дихання (не затримуйте дихання протягом перших 2 місяців, практикуйте тільки вдих і видих. Не затримуйте дихання зовсім, якщо страждаєте від гіпертонії або астми)
 • Відкрийте праву ніздрю, ліву ніздрю залиште закритою. Видихніть повільно рівно і безшумно через праву ніздрю
 • Вдихніть повільно рівно і безшумно через праву ніздрю, максимально заповнивши легені повітрям
 • Знову закрийте обидві ніздрі і затримайте дихання
 • Поміняйте пальці і видихніть через ліву ніздрю

Це один цикл альтернативного дихання. Зробіть 5 циклів і поступово збільшуйте до 10-20 повторень. З практикою тривалість вдиху і видиху збільшиться, коли ви почнете дихати глибше і повільніше.

Якщо спростити інструкцію з виконання Анулома вілома, то вона буде виглядати приблизно так:

 • Вдих через ліву ніздрю
 • Затримка дихання
 • Видих через праву ніздрю
 • Вдих через праву ніздрю
 • Затримка дихання

Під час затримки дихання обидві ніздрі закриті.

Пам'ятайте про етапи освоєння: спочатку без затримок дихання, потім затримка після вдиху.

Співвідношення етапів дихання за тривалістю:

В залежності від співвідношення довжини вдиху, затримки і видиху:

 • співвідношення вдиху, затримки і видиху тримайте в ритмі 1-4-2.

Для початку підберіть ритм по поточному стану здоров'я. Спробуйте дихати в ритмі 6-24-12. Тобто 6 секунд вдих, 24 секунди затримка і 12 секунд видих. Зробіть 10 циклів дихання. Якщо це вийшло легко, перейдіть на наступний рівень 8-32-16 і так далі. Підберіть ритм при якому ви зможете півгодини без перерви практикувати цю пранаяму і з часом поступово збільшуйте тривалість одного циклу в заданому співвідношенні.

Новачкам не рекомендується відразу збільшувати тривалість дихального циклу. Краще збільшувати кількість циклів і тривалість безперервної практики. Рівень вважається освоєним, якщо ви можете зробити 80 циклів за один підхід.

Якщо у вас багато часу, ви можете практикувати Анулома вілома стільки часу, скільки хочете. Поступово збільшуйте тривалість практики до 30 хвилин. Зосередьтеся на своєму диханні під час вдиху і видиху, насолоджуючись кожним моментом. Звільніть свій розум від турбот. Подумайте про чудовий дар життя. Відчуйте потік прани в собі.

Користь пранаями Анулома віломи:

Техніка альтернативного дихання відноситься до гиповентиляційних технік. Тобто під час виконання об'єм повітря, що проходить через легені зменшується в порівнянні зі звичайним диханням. Це призводить до гіпоксії - нестачі кисню в організмі. Медицині відомо, що короткочасна гіпоксія істотно підвищує опірність організму хворобам і включає резервні сили для самооздоровлення і очищення. Лікарі рекомендують частіше бувати в горах, так як повітря там розріджене, в ньому менше кисню. Але якщо можливості їздити в гори немає, то перевагу можна отримати виконуючи гиповентиляційні практики.

Кисень необхідний для життя, так як реакція з киснем супроводжується виділенням енергії за рахунок якої ми живемо. Але по суті ця реакція і подальше виділення енергії є горінням. Також як кисень необхідний для будь-якого горіння, він потрібен і нам. Ми отримуємо енергію за рахунок горіння, але дуже повільного. Тому чим більше через організм проходить кисню, тим швидше організм старіє. Ідеальна концентрація кисню в гірському повітрі (на середній висоті), саме там найчастіше можна зустріти довгожителів. Але ми можемо розтягувати дихання, щоб отримувати стільки кисню, скільки нам потрібно для нормального життя, не отримуючи надлишок. Так ми уповільнюємо процес старіння. До того ж, недостача кисню активує енергозберігаючий режим, організм змушений витрачати енергію тільки на необхідні процеси, і економити на другорядних. Такими другорядними процесами може бути харчування хворих клітин або хронічні м'язові блоки.

Багато психологічних проблем і застряглих емоцій виходять на поверхню при практиці Анулома вілома. Тому цю практику також називають практикою очищення енергетичних каналів.

Коротко про користь Анулома віломи:

 • Очищає і тонізує нервову систему
 • Зміцнює серце, покращує кровообіг
 • Усуває психічне напруження і занепокоєння

Поради:

 • Для практики цієї пранаями ніздрі повинні бути чистими.
 • Не займайтеся, якщо ви застуджені і не можете вільно дихати через ніс.
 • Не займайтеся через силу, не долайте себе. Якщо ви звикли тренувати тіло через подолання себе, то спочатку посидьте і подумайте, як ви можете свідомо відкинути цю звичку для виконання пранаями. Коли будете впевнені, що практикуватимете легко і невимушено - приступайте до практики.
Поділитися:

Радіостанція Дня

Радіо Мантра (Росія)

Мантра Радіо - це духовна та медитативна музика, красиве виконання мантр від музикантів, майстрів та просвітлених особистостей. Це можливість зануритись у сакральні звуки, заспокоїти свій розум та відчути внутрішній баланс та гармонію...

Мантра Дня

Рей Ман Шабд
0:00/ 0:00

Цей шабд має здатність приносити абсолютне здоров'я, якщо людина співає його, правильно торкаючись язиком до певних точок в роті. Кожен звук необхідно вимовляти точно і правильно. Це приведе вас до чудового психічного і духовного здоров'я. Вдосконалюючись ...

Фільм Дня

Людина/Human фільм
0:00/ 0:00

Що робить нас людьми? Те що ми вміємо любити, або те що ми вміємо воювати? Або те що ми вміємо сміятися? Плакати? Або наша допитливість? Прагнення до нових відкриттів? Всі ці питання хвилюють продюсера і художника Янна ...

Медитація Дня

Йогічне дихання. Де брати енергію?
0:00/ 0:00

Де брати сили та енергію? Як зняти стрес? Як позбутись тривожності?

Як правильно дихати животом? Що таке йогічне дихання?

Про дихання йога, про фізіологію дихання та діафрагму дивіться у відео!

Календар подій

Пошук по сайту