Доші в аюрведі

Згідно філософії Аюрведи, все що існує у світі складається з 5 елементів: води, вогню, повітря, землі і ефіру. Коли ці елементи з'єднуються в пари, вони формують доші - три фундаментальні сили, які впливають на наше здоров'я, добробут, звички, поведінку і особистість.

Доші в Аюрведі займають одне з центральних місць. Щоб осягнути аюрведичні знання, перш за все, варто розібратися саме з поняттям дош.

Всього існує три типи дош: Вата, Пітта, Капха.

У кожної людини постійно змінюється їх співвідношення під впливом різних факторів. Все це виражається в особливостях конституції тіла, а також психологічних і емоційних особливості особистості. Аюрведа знає, за якими ознаками можна визначити переважаючу дошу і готова ділитися своєю мудрістю з іншими.

Вата – доша

Сім якостей вати: холодна, легка, суха, нерівна, рухлива, тонка, ясна.

Енергія, яка контролює діяльність організму, пов'язану з рухом, таким як циркуляція крові, дихання, моргання і биття серця.

Якості людини з конституцією Вата прохолодні, легкі, сухі, швидкі і мінливі, що робить цих людей жвавими і активними. Як правило, вони стрункі, з гострими рисами обличчя і тонкою шкірою. Коли Вата збалансована, її представники є творчими, життєрадісними та соціальними особистостями. При порушенні балансу людина Вата буде страждати від підвищеного рівня тривожності, нервових розладів, різноманітних страхів, які погано вплинуть на травлення та емоційно-вольову сферу.

Функції Вати:
Контроль руху, контроль дихання, контроль природних спонукань, трансформація тканин, моторні функції, контроль секреції, страх, імпульси, тривога, відчуття (органи чуття)
Органи Вати: товста кишка (головний орган Вати), тазова область, стегна, вуха, кістки, шкіра.

Пітта – доша

Сім якостей Пітт: гаряча, легка, гостра, яскрава, текуча, масляниста, пахуча, кисла.

Пітта характеризується гарячим, гострим і кислотним характером. Пітта доша контролює харчування, травлення, обмін речовин, температуру тіла і вироблення енергії Люди Пітти легше нарощують м'язи, мають хорошу тілобудову і пронизливий погляд. Вони вогняні за своєю природою люди з високим рівнем розумовиї здібностей. Стають хорошими лідерами і організаторами, але при порушеннях балансу люди Пітти проявляють злість, агресію, а також страждають від розладу шлунку, виразок і печії.

Функції Пітти: сприяє метаболізму і гормональним функціям, регулює температуру тіла, допомагає травленню, розуміння, інтелект, голод і спрага, сприйняття, колір обличчя, гнів, ненависть, ревнощі.

Органи Пітти: пупок (головний орган Пітти), шлунок і верхня частина тонкої кишки , потові залози, лімфа, кров, очі, шкіра

Капха – доша

Сім властивостей капхи: масляниста, холодна, важка, стійка, густа, гладка.

Енергія, яка керує процесами зростання. Вона доставляє воду в усі куточки тіла, зволожує шкіру і підтримує імунну систему.

Капха - це люди міцної статури, повільні і м'які. Людина Капха стійка за своєю природою. Коли все добре, вони щедрі, ласкаві, спокійні і терплячі. Однак, коли баланс порушується, людина Капхи може страждати від затримки рідини, відчуття беззахисності, депресії і набору ваги.

Функції Капхи:
Стабільність і енергія для всього тіла, розвиток тіла, секреція, ентузіазм, сексуальні спонукання, прощення, імунний захист, прихильність, жадібність, накопичення, знання
 
Органи Капхи: грудна клітка (головний орган Пітти), горло, голова, трахея, суглоби, шлунок, лімфа, жирові тканини, ніс.

При балансі три життєві сили, або доші - вата, пітта і капха енергійно переміщаються в людському тілі, постійно змінюючись за силою і напрямком, але при цьому зберігаючи рівновагу. Коли Доші виходять з рівноваги, це призводить до хвороби.

Порушення балансу Дош - корінна причина хвороб, оскільки веде за собою погіршення інших елементів організму, таких як Дхату (тканини тіла), Мала (продукти метаболізму, токсини), Агні (метаболізм, обмін речовин) і т.д.

Домінантними зазвичай є одна або дві доші. Різне їх співвідношення зумовлює фізичні та особистісні особливості, а також формує особисті уподобання, які визначають яким аспектам людина надає перевагу або яких уникає. Наприклад, Вата любить спеку, а Капха обожнює гостру їжу.

Аюрведа вважає, що живе тіло може нормально функціонувати, тільки якщо Тридоша - три принципи, врівноважені між собою. Гармонія і баланс між дошами, Дхату (тканини тіла), Мала (обмін речовин) і Агні (метаболізм) в людському тілі, є первинними умовами здоров'я.

Рівновага підтримується за рахунок способу життя, відповідного законам природи. Неправильна поведінка і неправильні звички харчування порушують гармонію і приводять до хвороби.

Всі рекомендації аюрведи спрямовані на підтримку оптимального здоров’я, вродженої конституції і гармонізації дош в організмі за допомогою змін дієти і способу життя, що забезпечить баланс фізичного та психологічного самопочуття.

Поділитися:

Радіостанція Дня

Спіріт ФМ (Росія)

Спіріт ФМ - це справжнє релакс радіо для медитації та відпочинку. У ефірі звучать композиції з елементами індійских мантр та нью ейдж електроніки. Дозвольте собі гарантовано відпочити під звуки радіо Спіріт ФМ.

Мантра Дня

Шанті-Мантра ОМ АСАТОМА
0:00/ 0:00

Асато Ма належить до Шанті-мантр (мантри Миру), які використовують в різних ситуаціях, а також для практик самовдосконалення. Мантра очищає розум і серце, готує розум для сприйняття знання про душу.
Це - найкраща молитва, молитва до Світла, Істини ...

Фільм Дня

Дім: Побачення з планетою (Home)
0:00/ 0:00

Фільм демонструє нам красу планети і наслідки руйнувань, здійснені діяльністю людини. Шрами, спричинені промисловим виробництвом, наслідками війн, екологічних катастроф, розкривають глядачу реальну ситуацію на планеті. Під час створення фільму HOME було створено 500000 фотографій, які були зроблені в більше ніж 100 ...

Медитація Дня

Практика Чандра Намаскар (1)
0:00/ 0:00

Чандра Намаскар (Привітання Місяця) - це спокійні послідовності асан, які відновлюють енергію і заспокоюють нервову систему.

Календар подій

Пошук по сайту