
Згідно філософії Аюрведи, все що існує у світі складається з 5 елементів: води, вогню, повітря, землі і ефіру. Коли ці елементи з'єднуються в пари, вони формують доші - три фундаментальні сили, які впливають на наше здоров'я, добробут, звички, поведінку і особистість.
Доші в Аюрведі займають одне з центральних місць. Щоб осягнути аюрведичні знання, перш за все, варто розібратися саме з поняттям дош.
Всього існує три типи дош: Вата, Пітта, Капха.
У кожної людини постійно змінюється їх співвідношення під впливом різних факторів. Все це виражається в особливостях конституції тіла, а також психологічних і емоційних особливості особистості. Аюрведа знає, за якими ознаками можна визначити переважаючу дошу і готова ділитися своєю мудрістю з іншими.
Вата – доша
Сім якостей вати: холодна, легка, суха, нерівна, рухлива, тонка, ясна.
Енергія, яка контролює діяльність організму, пов'язану з рухом, таким як циркуляція крові, дихання, моргання і биття серця.
Якості людини з конституцією Вата прохолодні, легкі, сухі, швидкі і мінливі, що робить цих людей жвавими і активними. Як правило, вони стрункі, з гострими рисами обличчя і тонкою шкірою. Коли Вата збалансована, її представники є творчими, життєрадісними та соціальними особистостями. При порушенні балансу людина Вата буде страждати від підвищеного рівня тривожності, нервових розладів, різноманітних страхів, які погано вплинуть на травлення та емоційно-вольову сферу.
Функції Вати:
Контроль руху, контроль дихання, контроль природних спонукань, трансформація тканин, моторні функції, контроль секреції, страх, імпульси, тривога, відчуття (органи чуття)
Органи Вати: товста кишка (головний орган Вати), тазова область, стегна, вуха, кістки, шкіра.
Пітта – доша
Сім якостей Пітт: гаряча, легка, гостра, яскрава, текуча, масляниста, пахуча, кисла.
Пітта характеризується гарячим, гострим і кислотним характером. Пітта доша контролює харчування, травлення, обмін речовин, температуру тіла і вироблення енергії Люди Пітти легше нарощують м'язи, мають хорошу тілобудову і пронизливий погляд. Вони вогняні за своєю природою люди з високим рівнем розумовиї здібностей. Стають хорошими лідерами і організаторами, але при порушеннях балансу люди Пітти проявляють злість, агресію, а також страждають від розладу шлунку, виразок і печії.
Функції Пітти: сприяє метаболізму і гормональним функціям, регулює температуру тіла, допомагає травленню, розуміння, інтелект, голод і спрага, сприйняття, колір обличчя, гнів, ненависть, ревнощі.
Органи Пітти: пупок (головний орган Пітти), шлунок і верхня частина тонкої кишки , потові залози, лімфа, кров, очі, шкіра
Капха – доша
Сім властивостей капхи: масляниста, холодна, важка, стійка, густа, гладка.
Енергія, яка керує процесами зростання. Вона доставляє воду в усі куточки тіла, зволожує шкіру і підтримує імунну систему.
Капха - це люди міцної статури, повільні і м'які. Людина Капха стійка за своєю природою. Коли все добре, вони щедрі, ласкаві, спокійні і терплячі. Однак, коли баланс порушується, людина Капхи може страждати від затримки рідини, відчуття беззахисності, депресії і набору ваги.
Функції Капхи:
Стабільність і енергія для всього тіла, розвиток тіла, секреція, ентузіазм, сексуальні спонукання, прощення, імунний захист, прихильність, жадібність, накопичення, знання
Органи Капхи: грудна клітка (головний орган Пітти), горло, голова, трахея, суглоби, шлунок, лімфа, жирові тканини, ніс.
При балансі три життєві сили, або доші - вата, пітта і капха енергійно переміщаються в людському тілі, постійно змінюючись за силою і напрямком, але при цьому зберігаючи рівновагу. Коли Доші виходять з рівноваги, це призводить до хвороби.
Порушення балансу Дош - корінна причина хвороб, оскільки веде за собою погіршення інших елементів організму, таких як Дхату (тканини тіла), Мала (продукти метаболізму, токсини), Агні (метаболізм, обмін речовин) і т.д.
Домінантними зазвичай є одна або дві доші. Різне їх співвідношення зумовлює фізичні та особистісні особливості, а також формує особисті уподобання, які визначають яким аспектам людина надає перевагу або яких уникає. Наприклад, Вата любить спеку, а Капха обожнює гостру їжу.
Аюрведа вважає, що живе тіло може нормально функціонувати, тільки якщо Тридоша - три принципи, врівноважені між собою. Гармонія і баланс між дошами, Дхату (тканини тіла), Мала (обмін речовин) і Агні (метаболізм) в людському тілі, є первинними умовами здоров'я.
Рівновага підтримується за рахунок способу життя, відповідного законам природи. Неправильна поведінка і неправильні звички харчування порушують гармонію і приводять до хвороби.
Всі рекомендації аюрведи спрямовані на підтримку оптимального здоров’я, вродженої конституції і гармонізації дош в організмі за допомогою змін дієти і способу життя, що забезпечить баланс фізичного та психологічного самопочуття.