Ом Мані Падме Хум мантра
Ом Мані Падме Хум (також Ом Мані Пеме Хум; санскр. ओम् मनि पदेम् हुम) - ймовірно, одна з найвідоміших мантр в буддизмі Махаяни (особливо характерна для ламаїзму), шестискладова мантра бодхісатви Авалокітешвари. Найчастіше її буквально перекладають як «О! Перлина в квітці лотоса!». Мантра особливо аcсоціюється з Шадакшарі (Шестирукий) - втіленням Авалокітешвари і має глибокий сакральний сенс.
ОМ МАНІ ПАДМЕ ХУМ
OM MANI PADME HUM
Один із способів розуміння цієї мантри такий: ОМ означає Брахму, що знаходиться за межами всього непроявленого. МАНІ - дорогоцінний камінь або кристал, ПАДМА - лотос, ХУМ - серце. Таким чином, ось один з рівнів розуміння мантри: «Весь всесвіт подібний до коштовного каменя або кристалу, розташованого в центрі мого серця або в серцевині лотоса, яким є я; він проявлений, він світиться у моєму серці».
Ця мантра наділена безліччю значень. Всі вони зводяться до пояснення сенсу сукупності сакральних звуків складових її складів. Сама мантра рідко інтерпретується в значенні, обумовленому її буквальним перекладом. Зокрема, Далай-лама XIV (Тензін Г'яцо) пояснює, що мантра уособлює собою чистоту тіла, промов і розуму Будди. Друге слово (мані - «перлина») співвідноситься з альтруїстичним прагненням до просвітлення, співчуття і любові. Третє слово (падме - «квітка лотоса») співвідноситься з мудрістю. Четверте слово (хум) уособлює нероздільність практики (методу) і мудрості.
Традиційно ця мантра широко і часто цитується тибетськими буддистами, так як, на їхню думку, допомагає пробудити природу Будди, яка, згідно з Уттаратантрою, міститься у всіх cтворіннях.